Polski Ład (Nowy Ład)
W założeniu przepisy zmienianych ustaw podatkowych w ramach tzw. Nowego Ładu miały wprowadzić korzystne zmiany podatkowego m.in.
- podnieść kwotę wolną od podatku,
- podniesienie progów dochodowych,
- wprowadzić ulgę dla klasy średniej
- oraz wprowadzić sprawiedliwy system podatkowy.
W praktyce jednak znaczna część przedsiębiorców znacząco straci na nowym systemie podatkowym, zatem istotnym jest dokładne określenie sposobu opodatkowania aby był możliwie korzystny dla podatnika. Wszelkich zmian należy jednak dokonywać z głową i po dokładnej analizie zalet i wady poszczególnych metod opodatkowania działalności, w tym przy uwzględnieniu przychodu z prowadzonej działalności, kosztów jej prowadzenia, wszelkiego rodzaju ulg podatkowych i kosztów księgowych.
Należy przede wszystkim wyliczyć efektywną stawkę opodatkowania (czyli w przybliżeniu koszty podatkowe oraz związane ze wszelkiego rodzaju daniny związane z ubezpieczeniem społecznym). Szczególne istotne w kontekście wprowadzenia zmian do przepisów podatkowych jest przemyślenie zmiany sposobu opodatkowania z podatku liniowego na ryczałt bądź też założenie spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością lub też wracającą do łask spółkę komandytowo akcyjną) – należy jednak pamiętać, iż nie zawsze zmiana sposobu opodatkowania będzie dla podatnika korzystna (nawet w przypadku podatku liniowego).
Wprowadzane zmiany przewidują również rozwiązania w zakresie ulgi B+R oraz zmiany podatku u źródła.